כאבי פרקים

נושא כאוב ונפוץ עד מאוד הינו כאבי פרקים שפוקדים אחוז גבוה מאוד מהאוכלוסייה.
מהו מפרק בעצם? מפרק הינו נקודת חיבור בין עצמות הנמצאות סמוך זו לזו והוא מאפשר את התנועתיות של האיבר כמו גם תמיכה בעצמות. כאבים במפרקים נוצרים עקב סיבות שונות ומגוונות וכסימפטום למחלות רבות. הכאב מתבטא באי נוחות, מוגבלות בתנועה, נפיחות, גירוי או נוקשות ולעיתים מתפתחת דלקת סביב המפרק. חשובה מאוד האבחנה לגבי סיבת הכאב כדי להתאים טיפול נכון ומהיר לצורך מניעת נזק קבוע למפרק.


במקרים של כאב מתמשך ועוצמתי, המצב עלול להעיד על התפתחות מחלה כגון דלקת פרקים, על פריקת המפרק ו/או קרע ולעיתים רחוקות אף מחלות קשות כמו לוקמיה. לעיתים הכאב יחלוף מעצמו, או לאחר הנעת המקום על ידי פעילות פיסית. במקרים של כאב כרוני מתמשך יהיה צורך בטיפול תרופתי.

סיבות נפוצות לכאבי מפרקים:
• חבלות ופציעות
• מתיחת גיד ורצועות
• זיהומים ממקור חיידקי או וירלי
• שפעת או הצטננות
• דלקת פרקים
• מחלת ליים
• דלקת בשק הנוזלים במפרק

דלקת פרקים
דלקת במפרק גורמת בדרך כלל לכאב אזורי ולעיתים לנפיחות וגירוי. יכולה להיווצר על ידי זיהום או על ידי מחלה אוטואימונית בה הגוף תוקף למעשה את עצמו ויוצר דלקת סביב הפרק. מצב זה הינו ניווני ומתדרדר ללא טיפול מתאים ויכול אף להגיע למוגבלות תנועה וכאב פיסי רב. ישנם מספר סממנים אופייניים לדלקת פרקים ניוונית:
* כאב לאחר התעוררות משינה.
* התחזקות הכאב בקור.
* קשיון לאחר התעוררות.
* נפיחות באזור המפרק הבעייתי.
* חום.
* מצב רוח ירוד.


אפשרויות הטיפול תלויות כמובן בגורם לדלקת. במקרים בהם הדלקת היא על בסיס זיהומי, מתן אנטיביוטיקה יפתור את הבעיה.
במקרים מורכבים יותר, כגון דלקת פרקים על בסיס אוטואימוני, שילוב של פתרונות יידרש. שימוש בתרופות נוגדות דלקת יעזרו להקלה על הכאב ואילו שימוש בסטרואידים יכול לעזור להפחית או להפסיק את התהליך הדלקתי. שימוש בסטרואידים לטווח ארוך כרוך בהתמודדות עם תופעות לוואי שונות, לכן, לא תמיד פתרון זה הוא נוח ויעיל. ישנן תרופות מגינות סחוס אשר מסייעות לגוף לחדש את מלאי החומרים לבניית הסחוס במפרק.

כמו כן, נמצאה יעילות רבה בשימוש בתוספות מזון על בסיס חומצות שומן ובויטמינים מסוגים שונים. יחד עם זאת, תרגול ופעילות גופנית בונה יכולים לסייע ולהקל על התופעות. ערוץ נוסף אשר יכול לסייע הינו הרפואה המשלימה כגון דיקור, נטורופתיה ושיאצו. במקרים בהם ישנם כאבים חזקים ומוגבלות תנועה ניתן וכדאי להסתייע באביזרים תומכי מפרקים, סדים ואביזרים שיקומיים אחרים.