כאבי ברכיים

תופעת כאבי הברכיים הינה תופעה שכיחה, עד כי חמישית מהאוכלוסייה סובלת ממנה והסיבות לה רבות ומגוונות. כאבים אלו יכולים לנוע ממצב של אי נוחות והצקה ועד למצב של הגבלה קשה ביכולת התנועה וכאבים עזים.
כאבי ברכיים הנובעים מפציעה יפגינו מאפיינים של נפיחות, שטפי דם וכאב. הטיפול במצב זה יהיה מנוחה ואי הפעלת המפרק ואחר כך תרגילים להחזרת המפרק למצב הראשוני.
הסוג השני של כאבי הברכיים, נפוץ לא פחות, הינו זה הנובע משחיקה ודלקות באזור. הטיפול במצבים אלו יהיה לרוב דרך פיזיותרפיה ותרגילים ורק במצבים מאוד אקוטיים כמו שחיקה מוחלטת של הסחוס, יתבצע ניתוח.


מבנה הברך

לברך שני מפרקים כאשר המפרק הראשון משמש כמחבר בין עצם הירך לבין עצם השוק ואילו המפרק השני מחבר בין עצם הירך לבין הפיקה. השריר הארבע ראשי שבירך מתחבר לעצם הפיקה ועוטף אותה ובהמשך מתחבר לעצם השוק. בברך ישנו חומר הקרוי בורסה שהינו חומר סיכה שנועד לשמן את המפרקים ולאפשר תנועה חלקה ביניהם.
הסיבות להתפתחות הכאב
ישנה חלוקה ברורה לגורמים לכאבי ברכיים: חיצונית כגון פציעה ופנימית שסיבתה שחיקה. הסיבה להיווצרות הפגיעה החיצונית ברורה למדי ואילו מהי הסיבה להיווצרות הפנימית? מפרק הברך נתון לעומסים כבדי משקל לאורך זמן רב, הנגרמים מהמשקל שהם נושאים ומפעולת הכיפוף. עקב העומסים האלו נוצרת שחיקה של הסחוס ומכאן הדרך להיווצרות דלקת סיסטמית המייצרת כאבים עזים ופגיעה באיכות החיים, הינה קצרה ביותר. ישנה כנראה נטייה תורשתית אצל אלו בעלי מפרק גמיש מדי, שם כנראה תיווצר השחיקה מהר יותר. בנוסף, אלו בעלי משקל עודף, אנשים שאינם מספקים לגוף תזונה נאותה ופעילות גופנית רצויה ואנשים מבוגרים מאוד, הינם קבוצות סיכון להתפתחות סיבוכים בברכיים.


טיפולים


שיטות הטיפול כצפוי הן רבות ומגוונות כמעט כמו השכיחות של כאבי הברכיים באוכלוסייה, אך ניתן למפות את העיקריות והחשובות שביניהן.
הראשונה שבהן כוללת שימוש בתוספי תזונה שאמורים לספק חומרים חיוניים לשיקום והחלמה של רקמות הסחוס בברך. הטיפול הנפוץ ביותר הוא לבטח פיזיותרפיה ושיטות תרגול פיזי שנועדו לנסות להחזיר את המפרק ליכולת תנועתית טובה. בשלבים מתקדמים של פגיעה בסחוסים ובמבני הברך יאלץ הרופא להמליץ על ניתוח להחלפה של מבני הברך. כדאי ורצוי לכן, לשים לב לאיתותי הברך ולפנות לטיפול כשרק מתחילים הכאבים